برخورد جدی با آرایشگران زنان غیر مجاز زیر زمینی بدون مجوز - خطر ابتلا به کرونا ویروس

خطر ابتلا به ویروس کرونا در آرایشگاه های زنانه زیر زمینی بدون مجوز در پردیس

حالا زنان آرایشگر از فضای شغلی خود اقتصادی‌ترین استفاده ممکن را می کنند و هر بخش از فضای کار خود را به اجاره صنفی از مشاغل رسمی یا غیررسمی درآورده‌اند.شخصی متخصص لاک و طراحی ناخن است و در بخشی از فضا گریمور و در بخشی دیگر متخصص کوتاهی و پیرایش مو فعالیت می‌کند و....

در برخی از آرایشگاه‌های زنانه غیر مجاز هم قیمت ها بی‌حساب و کتاب است و هیچ قانون و خط‌کشی مشخصی برای تعیین قیمت خدمات وجود ندارد.

در این میان گاهی نرخ‌های مصوب اتحادیه آرایشگران زنانه آن‌قدر مهجور واقع می شودکه برخلاف دیگر اصناف، نه آرایشگران خود را ملزم به نصب آن درمحل کارشان می‌دانند و نه مشتری‌ها از کمیت و کیفیت آن ها آگاهند.

قیمت‌ها در برخی از این آرایشگاه‌ها به صورت منطقه‌ای و بنا به شهرت آرایشگاه تعیین می‌شود.

تنوع خدمات زیبایی سالن‌های آرایشگاه زنانه و رقابت سیری‌ناپذیر زنان ایرانی سبب می‌شود که برخی مشتریان هزینه‌های سنگینی متحمل ‌شوند که گاه معادل حقوق پایه یک کارمند است.

آرایشگری زنانه در ایران به این راحتی زیر بار مالیات و عوارض قانونی نمی‌رود و در هر کوچه پس‌کوچه ای می‌توانید آرایشگاه‌های زیادی پیدا کنید که بدون تابلو کار می‌کنند. آن ها مشتریان خود را از طریق پخش تراکت و تبلیغات محله‌ای پیدا می‌کنند و بدون آن‌که نگران دریافت دستمزدهای قانونی و تعیین‌شده باشند یا مالیات و عوارضی پرداخت کنند سودهای کلانی به جیب می‌زنند که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به صورت دقیق برآورد کند. برای تشخیص میزان سودآوری این شغل همین کافی است که تعداد آرایشگرهای زنانه منطقه خود را بشمارید.

گفت و گوی ما با شهربانو عابدی نایب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه به نحوه برخورد با فعالیت این صنف و فعالیت گروه های زیر زمینی در این حرفه اختصاص دارد که ملاحظه می فرمایید:

 • در حال حاضر چه تعداد آرایشگاه زنانه دارای مجوز زیر نظر شما فعالیت می کنند؟

 •  

حدود هزار و چهارصد آرایشگاه دارای مجوز فعالیت می کنند و حدود پانصد درخواست هم در دست بررسی و روند امور اداری است.

 • متقاضیان دریافت مجوز برای تأسیس آرایشگاه زنانه یا سالن آرایش چه روالی را باید طی کنند؟
 •  متقاضی با مراجعه به سایت ایرانیان اصناف (www.iranianasnaf.ir) درخواست خود را ثبت می کند و کد رهگیری دریافت می نمایند و اتحادیه پس از درخواست مدارک لازم درج شده در سایت توسط متقاضی استعلامات لازم از مراجع ذیصلاح را در خصوص دریافت تأییدهای صلاحیت و سلامت فردی،صلاحیت فنی و گذراندن کلاس‌های مراکز بهداشتی و تأییدیه بهداشت محیط و همچنین گذراندن کلاس‌های آموزشی اتاق اصناف انجام می دهد و در نهایت با تأیید مکان مورد نظر توسط بازرسان اتحادیه اداره اماکن و وزارت بهداشت از لحاظ بهداشت محیط، مجوز و یا پروانه کسب صادر می شود.

شرایط مکان هر آرایشگاه بایستی حداقل 12 متر به بالا باشد و بنا به درخواست متقاضی مجوز یکساله و یا پنج ساله صادر می شود.

 • معمولاً در آرایشگاه های زنانه انجام چه اموری غیر قانونی است که در صورت مشاهده با آن مقابله می شود؟

در آرایشگاه‌های زنانه انجام اموری که در رسته فعالیت ایشان نباشد و در پروانه کسب درج نگردیده باشد غیرقانونی محسوب می شود.

 • متوسط درآمدی که آرایشگران زنانه دریافت می کنند معمولاً چقدر است؟

 •  

درآمد آرایشگران زنانه متغیر است و بستگی به کارفرما و قرارداد فی مابین و تعداد مشتری که در روز به آن سالن مراجعه می کند دارد. در بعضی از سالن های بزرگ کار پرسنل بصورت تخصصی و در مجموعه‌های کوچکتر یک یا دو نفر همه امور آرایشی را انجام می دهند. برخی از کارفرمایان دستمزد پرسنل را به صورت پوررسانی پرداخت می کنند و برخی دیگر بصورت ماهیانه با بررسی انجام شده موفقیت کارفرمایان رسته اول بیشتر بوده است. و پرسنل این کارفرمایان نیز بنظر می رسد تمایل بیشتری به کار در آن مجموعه را دارند.

 • برای تنظیم و یا یکسان سازی نرخ دستمزد آرایشگران اتحادیه چه کاری انجام داده است ؟

 •  

در این خصوص تنظیم و یا یکسان سازی نرخ دستمزد آرایشگران بدلیل اینکه مربوط به کارگر و کارفرما می گردد و طبق قرارداد و توافق فی مابین کار می کنند اتحادیه دخالتی در این امور نمی‌ کند و در صورت شکایت پرسنل مراتب را به مراجع قضایی ذیصلاح ارسال می‌نماید.

 • بیشترین تخلفات آرایشگران زنانه چه مواردی را شامل می شود؟

 •  

بیشترین تخلفات در آرایشگاه‌های زنانه دارای پروانه کسب بسیار اندک و گاهی دریافت مبلغ خارج از نرخنامه مصوب می‌باشد و گاهی هم عدم نصب نرخنامه در معرض دید مشتری بوده است. از لحاظ تجهیزات و امکانات ملزم به استفاده از تجهیزات به روز و رعایت حقوق مشتریان نیز می‌باشد.

 • چگونه با این واحدها برخورد می شود؟

 •  

 برخورد با واحدهایی که اخذ مبلغ خارج از نرخنامه دریافت کنند پس از صدور اخطار مراتب به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می شود تا اقدامات قانونی با آن ها انجام شود.

طرح شناسایی و تفکیک مراکز غیر قانونی آرایشی از سالن‌های معتبر و دارای مجوز را جزو برنامه های خودمان داریم.

در راستای شناسایی و تفکیک مراکز غیر قانونی آرایشی از سالن‌های معتبر و دارای مجوز، طرح نصب تابلوهای یک شکل و درج شماره پروانه کسب و جواز از اتحادیه مدنظر قرار گرفته و به زودی از طریق جراید کثیر انتشار اطلاع رسانی  می شود. البته قطعاً اجرای این طرح به همراه گزارش های مردمی کمک شایانی به شناسایی و جمع آوری مراکز غیر قانونی از طریق بازرسان خواهد کرد.

علاوه بر نکاتی که به آن اشاره شد اقدامات وسیعی  نیز در راستای شناساندن مراکز غیر قانونی از قبیل هشدار به بانوان، اطلاع رسانی از طریق جراید کثیرالانتشار و نیز صدا وسیما نظیر ساخت فیلم و تیزرهای آموزشی برای عدم مراجعه به این نوع مراکز زیر زمینی و غیر قانونی در حال انجام است.

من ضمن احترام نسبت به فعالیت آرایشگران و تمامی بانوان توانمند که خود در این زمینه فعال هستند یا به عنوان کارآفرین با هدف اشتغالزایی فعالیت می کنند یا با سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال زمینه کار و درآمدزایی همنوعان خود را در محیطی امن و سالم فرآهم آورده اند، باید به این نکته اذعان کنم که وجود سالن‌های غیر قانونی و برخی آرایشگرنماها موجب ضرر و زیان مالی و خدشه دار شدن حیثیت این قشر شده است.

اتحادیه آرایشگران زنانه عزم جدی خود را در خصوص جمع آوری این مکان ها اعلام می کند بنابر این صاحبان این اماکن می توانند در صورت داشتن شرایط لازم برای دریافت مجوز های مربوطه به اتحادیه مراجعه کنند.

 • مهمترین مشکلات و چالش هایی که خانم های آرایشگر با آن مواجه اند چیست؟

 •  

 مهمترین این چالش‌ها مربوط به فعالیت مراکز غیرقانونی با عنوان آرایشگاه توسط افرادی آرایشگرنما از جمله مشکلات و معضلات این صنف می‌باشد که عمده مسایل و مواردی که در حال حاضر مطرح است مختص به این نوع مراکز می‌باشد و وجود این مراکز بیشتر در ساختمان‌های مسکونی فعالیت در زیرزمین دارند و از طریق تبلیغات در جراید فضای مجازی اقدام به جذب مشتری می‌ کنند و هیچگونه ضابطه‌ای را رعایت نمی‌نمایند که موجب ضرر و زیان مالی و خدشه‌دار شدن حیث کاری این قشر شده است.

 • برای رفع این مشکلات چه باید کرد و شما چه کاری می توانید برای رفع مشکلات این قشر انجام دهید ؟

 •  

برای رفع این مشکل اقدامات وسیعی انجام شده است. شناسایی این مراکز توسط بازرسان اتحادیه صورت می پذیرد و همچنین اقدامات لازم با هماهنگی اتاق اصناف و اداره اماکن برای جلوگیری از فعالیتشان انجام می گردد.

امیدوارم بتوانیم با تلاش و کوشش مستمر و مشارکت اعضاء گام های مؤثری را در جلوگیری از ورود مدل های غیرمتعارف و مبتذل و اشاعه و ترویج فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی- اسلامی برداریم.

-----------------------------------------------------------------پ

در نقاط مختلف شهر تهران و حتی روستاها، آرایشگاه‌های زنانه به صورت زیرزمینی و فاقد مجوز فعالیت دارند که به دلیل گمنامی و بی‌نام و نشان بودن و فعالیت خانگی و زیرزمینی آنها، از برخی بازرسی‌ها و نظارت‌ها دور می‌مانند، بنابراین فعالیت غیررسمی بسیاری از آرایشگاه‌های زنانه، خود به خود با خطرهای بالقوه انتقال برخی بیماری‌ها همراه است.

در نقاط مختلف شهر و حتی روستاها، آرایشگاه‌های زنانه به صورت زیرزمینی و فاقد مجوز فعالیت دارند که به دلیل گمنامی و بی‌نام و نشان بودن و فعالیت خانگی و زیرزمینی آنها، از برخی بازرسی‌ها و نظارت‌ها دور می‌مانند، بنابراین فعالیت غیررسمی بسیاری از آرایشگاه‌های زنانه، خود به خود با خطرهای بالقوه انتقال برخی بیماری‌ها همراه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- ، با این تفاسیر، گویا این روزها ترس و نگرانی تمام شدنی نیست، از طرفی مردم نیز مقصرند که این نگرانی‌ها را برای خود می‌خرند و از طرف دیگر کم‌کاری و بی‌توجهی برخی مسوولان، در این اوضاع و احوال دخیل است زیرا اگر نظارت بیشتر صورت گیرد، اوضاع این طور نمی‌شود، به ویژه آن‌که موضوع به زیبایی افراد مربوط است و همین، کار دست آدم می‌دهد.

در همین خصوص دکتر رضا زارع، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با ایسنا معتقد است: آرایشگاه‌های غیراستاندارد و فاقد پروانه در انتقال بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا ویروس، باکتریایی و عفونی موثرند زیرا سلامت آرایشگران دارای مجوز از طریق انجام آزمایشات لازم بررسی می‌شود و بازرسین بهداشتی بر کار آنها نظارت می‌کنند و در نتیجه درصد انتقال بیماری از این آرایشگاه‌ها به حداقل می‌رسد.

در آرایشگاه‌های زیرزمینی زنانه ایدز رد و بدل می‌شود

وی با بیان این‌که بیماری‌های ویروسی از جمله ایدز، هپاتیت B و C، ویروس تبخال و زگیل از فردی به فردی دیگر، قابل انتقال است و آرایشگاه‌های زنانه، محیطی برای انتشار این ویروس‌ها هستند، افزود: بیماری‌های قارچی از جمله، کچلی‌ها چه در سر و چه در تن و دست در محیط آرایشگاه‌های فاقد مجوز به سهولت انتقال می‌یابد.

زارع ادامه داد: بیماری‌هایی از جمله کورک، زرد زخم و سیاه زخم نیز از جمله مواردی هستند که عامل میکروبی دارند و در این محیط‌ها قابل انتقال به افراد هستند.

وی عامل دیگر بیماری قابل انتقال در آرایشگاه‌ها را بیماری‌های انگلی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: انگل‌هایی از جمله کرمک و انگل‌های روده‌ای با لمس فرد مبتلا، قابل انتقال به فرد سالم است، بنابراین ضروری است در آرایشگاه‌ها که افراد در تماس مستقیم با یکدیگرند، به موضوع سلامت، بیشتر توجه کنند.

انواع بیماری ویروسی، قارچ و انگلی در آرایشگاه‌های زیرزمینی

این در حالی است که در سطح شهر پردیس، تعداد آرایشگاه‌های زنانه به صورت زیرزمینی و فاقد مجوز در کوچه و پس کوچه‌های این شهر و دور از چشم بازرسان بهداشت در منازل مسکونی دایر هستند و البته مشتری خودشان را هم دارند؛ که چه بسا در انتقال انواع بیماری‌های ویروسی، قارچی و انگلی موثرند و علاوه بر آن‌که وضعیت سلامت فرد آرایشگر محرز نیست، غفلت از ضدعفونی کردن وسایل کار در خصوص مشتری، قبل از شروع به کار هم دیده می‌شود.

از این رو اولین خطری که در آرایشگاه‌های فاقد مجوز که سلامت را تهدید می‌کند، وجود میکروب‌ها و بیماری‌های مربوط به آن است.

اما همین موضوع رعایت اصول بهداشتی آنقدر اهمیت دارد که ضروری است نظارت دقیق‌تری از سوی اتحادیه صنف آرایشگران، مجمع امور صنفی و شبکه بهداشت و درمان صورت گیرد و از فعالیت افراد فاقد مجوز که شغل‌شان با سلامت و بهداشت مردم سر و کار دارد جلوگیری شود.

مردم می گویند دست فلان آرایشگر آمد دارد

البته در باور عامه، خیلی‌ها فقط به مهارت داشتن و اخذ مجوز آرایشگاه‌ها اهمیت نمی‌دهند، بلکه به «آمد داشتن» دست آرایشگر اعتقاد دارند و اگر به عنوان مثال روزی با همسرشان مشکل داشته باشند و پس از مراجعه به آرایشگر، مشکل‌شان حل و فصل شود آن را به حساب خوب بودن دست آرایشگر می‌گذارند و مشتری پر و پا قرص او می‌شوند. آرایشگران هم خودشان خیلی محکم درباره این قضیه حرف می‌زنند.

با این حال انتطار می‌رود قبل از هر چیز به وضعیت بهداشت آرایشگاه و سلامت آرایشگر توجه شود. البته این توصیه به معنای «آجرکردن» نان آرایشگران نیست، بلکه با توجه به انواع بیماری‌هایی که شیوع و بروز می‌یابد، همه افراد جامعه وظیفه دارند اصول بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند. در این میان کسانی که حرفه‌شان به گونه‌ای در تماس مستقیم با افراد است باید بیشتر در زمینه رعایت مسایل بهداشتی دقت کنند؛ از جمله این موارد آرایشگاه‌های زنانه‌اند، از این رو غفلت از مسایل بهداشتی ممکن است سلامت افراد را به خطر بیندازد.

------------------------------------------------------------------

میترا طیبی امروز در شهرکرد گفت: تتو بدن در آرایشگاه منع شده و این کار ممنوع است، اما تتو‌هایی در حد ابرو، خط چشم، خط لب و... مجاز است.


وی با بیان اینکه چند رنگ مورد تأیید وزارت بهداشت بوده که بیشتر بر پایه رنگ‌های گیاهی است و مواد شیمیایی و سموم آن‌ها پایین‌تر است، ادامه داد: به هر حال این رنگ‌ها یک ماده اضافه است که وارد بدن می‌شود.متخصص بهداشت محیط با اشاره به اینکه به هر جهت تتو، وارد کردن یک ماده شیمیایی به بدن است و احتمال خطر در آن زیاد است، افزود: فلزات سنگین در رنگ‌ها مورد استفاده در تتو بسیار زیاد است و ماندگاری این رنگ‌ها بر روی پوست باعث آسیب می‌شود؛ حتی ممکن است در بعضی از این رنگ‌های غیرمجاز رنگ‌هایی که برای رنگ‌آمیزی خودرو و رنگ‌هایی که در چاپگر‌ها استفاده می‌شود نیز وجود داشته باشد.

وجود دستگاه‌های تقلبی تتو در بازار

طیبی با تأکید بر اینکه رنگ‌هایی که در حال حاضر برای تتو استفاده می‌شود ایمنی بالایی ندارند، عنوان کرد: در زمینه تتو دو مورد وجود دارد، یکی رنگ‌های مورد استفاده و دیگری دستگاه‌هایی که برای این کار استفاده می‌شود، این دستگاه‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت هستند و مجوز استفاده از آن را برای فردی که این کار را انجام می‌دهد صادر شده است.

متخصص بهداشت محیط به وجود دستگاه‌های تقلبی تتو در بازار Store اشاره و اضافه کرد: در انجام تتو نفوذ سوزن در پوست بسیار مهم است؛ همچنین آسیب ندیدن لایه‌های مختلف پوست و میزان رنگی که وارد بدن می‌شود نیز از دیگر مسائل مهم در این کار است.

وی تصریح کرد: تتو روی پوست افرادی که بیماری‌های واگیردار مثل ایدز HIV یا هپاتیت دارند باعث سرایت آن به دیگران می‌شود و این کار برای افرادی که دچار دیابت Diabetes یا عدم انعقاد خون هستند، می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد؛ این بیماری‌ها هیچگونه نشانه ظاهری ندارند و تنها با معاینه پزشک Doctor تشخیص داده می‌شوند.محیط استریل و رعایت نکات بهداشتی در انجام تتو بسیار مهم است

طیبی تصریح کرد: اگر شخصی که تتو انجام می‌دهد نکات بهداشتی را رعایت نکند یا برای انجام تتو از سرسوزن‌های تقلبی استفاده کند، باعث بروز مشکلاتی می‌شود و ممکن است از ته این سوزن‌ها خون و رنگ از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند.

متخصص بهداشت محیط با بیان اینکه محیط استریل و رعایت نکات بهداشتی در مکانی که تتو انجام می‌شود بسیار مهم است، تأکید کرد: در حال حاضر در آرایشگاه‌ها یک اتاق ایزوله مثل اتاق عمل وجود دارد و آرایشگری که قرار است این کار را انجام دهد حتماً باید این اتاق که مجهز به اشعه UV است را تعبیه کرده و پک‌های یکبار مصرف جداگانه برای هر مشتری استفاده شود.

آرایشگاه‌های مردانه به هیچ عنوان مجوز انجام تتو را ندارند

وی با تأکید بر اینکه آرایشگاه‌های مردانه به هیچ عنوان مجوز انجام تتو را ندارند، افزود: تنها آرایشگاه‌های زنانه هستند که در حد تتو ابرو و صورت انجام می‌دهند، اگرچه ممکن است این آرایشگاه‌ها به صورت غیرمجاز تتو بدن را نیز انجام دهند، اما در حال حاضر فقط مجوز تتو صورت صادر شده است.

انجام هرگونه تتو بدن برای مردان، غیرقانونی و غیرمجاز است

طیبی با بیان اینکه اگر موردی از تتو بدن به ویژه برای مردان انجام می‌شود غیرمجاز و زیرزمینی است، ادامه داد: دستگاه‌های تتو روی بدن با تتو روی صورت تفاوت بسیار دارد، چراکه باید حجم بیشتری از مواد رنگی را وارد بدن کند، به همین دلیل قدرت دستگاه باید بالاتر و تعداد سوزن‌های موجود در کاتریج‌های دستگاه تتو بدن بسیار بیشتر باشد.

بازرس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد در ادامه خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مورد تأیید شده انجام تتو بدن چه زنان و چه مردان نداریم، اگر موردی از تتو بدن انجام شود همگی زیرزمینی و غیرمجاز است.

پاک کردن تتو هم یک نوع تتو با رنگ‌های بی‌رنگ است

وی اضافه کرد: پاک کردن تتو خود یک فرایند دیگری است که با استفاده از رنگ‌های بی‌رنگ که روی رنگ اصلی زده می‌شود انجام می‌گیرد در واقع پاک کردن تتو هم یک نوع تتو است که با رنگ‌های بی‌رنگ انجام می‌شود و قطعاً نمی‌تواند بدون خطر باشد.

طیبی تصریح کرد: گفته می‌شود برای پاک کردن تتو تزریق رنگ در سطح عمقی‌تری صورت می‌گیرد، تا جایی که پوست زخم شود و این زخم شدن پوست باعث می‌شود رنگ تتو از زیر پست خارج شود.

بازرس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد در پایان مطرح کرد: بی‌شک با مراکز زیرزمینی که تتو انجام می‌دهند برخورد می‌شود؛ در سال گذشته با حدود ۱۵ آرایشگاه متخلف که مجوز انجام تتو نداشتند یا با دستگاه‌ها و رنگ‌های غیرقانونی تتو انجام می‌دادند برخورد صورت گرفته، پلمب شده و به مراجع ذی‌صلاح معرفی شدند، همچنین تعداد زیادی دستگاه و رنگ غیرمجاز تتو جمع‌آوری شد.